Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak często korzystamy ze śrub nierdzewnych. Obecnie opiera się na nich większość połączeń i systemów mocowań, począwszy od tych w samolotach, czy samochodach, a skończywszy na śrubach stosowanych przy łączeniu mebli ogrodowych. Skąd bierze się ich popularność? Śruby nierdzewne mają kilka cennych zalet, które wyróżniają je na tle innych systemów łączenia.
Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście odporność na korozję. Dzięki wykorzystaniu specjalnego stopu stali z niewielkim dodatkiem chromu i żelaza, z powodzeniem możemy używać śrub nierdzewnych w najbardziej ekstremalnych warunkach. Dotyczy to zarówno środowisk, w których obserwujemy silny wpływ czynników atmosferycznych z wilgocią na czele, jak i środowisk o silnym zakwaszeniu wskutek działania czynników chemicznych.
Śruby nierdzewne są dzięki temu niezwykle trwałe. Nawet przy intensywnym użytkowaniu elementów, które są nimi połączone i pracy w niezwykle trudnych warunkach, połączenie wykonane z ich użyciem jest trwałe i stabilne. Śruby nierdzewne stosuje się wszędzie tam, gdzie tradycyjne systemu łączenia nie zdają egzaminu.
Trudno wyobrazić sobie trudniejsze środowisko pracy dla elementu wykonanego z metalu niż okręt. Poddawane stałemu działaniu słonej morskiej wody szybko niszczeją i pokrywają się rdzą. Śruby nierdzewne sprawdzają się w takich przypadkach znacznie lepiej. Skoro nawet tak trudne warunki nie są w stanie ich naruszyć, sporadyczne opady czy nawet stałe zawilgocenie panujące w Twoim ogrodzie również nie wyrządzą im najmniejszej krzywdy.