Śruby nierdzewne - obecnie praktycznie niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, przez wielu ludzi bardzo niedoceniane i pomijane elementy. Dla wielu osób również, śruba to po prostu śruba - kawałek odpowiednio uformowanego metalu. Prawda jest jednak taka, że za tym kawałkiem metalu kryje się niezwykła technologia. Poza tym istnieje wiele sposobów doboru łączników śrubowych, w zależności od wymagań danego mocowania. Z pozoru, dla wielu osób jest to bardzo proste - mamy dane dwa (lub więcej) elementy do połączenia. Wystarczyłoby wziąć dowolną śrubę leżącą pod ręką i złączyć dane elementy. I tu powinniśmy się zatrzymać zanim popełnimy wielki błąd, gdyż tylko z pozoru każda śruba jest jednakowa.
Zacznijmy od tego, czy dane połączenie ma być narażone na duże siły statyczne i dynamiczne, czy też nie. Jeżeli tak, przed montażem powinniśmy zapoznać się ze specyfikacją, mówiącą nie tylko o średnicy i długości śruby, ale również o materiale, z jakiego dana śruba powinna być wykonana. Pomyślmy, co może się stać, gdy zastosujemy np. materiał St4 do przykręcenia panewek silnika samochodowego. Na takim połączeniu nie dojechalibyśmy zbyt daleko, gdyż całe mocowanie rozsypie się, a jak można się spodziewać, efekty byłyby katastrofalne. W tym przypadku egzamin zda stal maszynowa o bardzo dużej wytrzymałości. Dodatkowo gwint musi być drobnozwojowy, wzmacniający łącze. Istotnym elementem mocowania jest zabezpieczenie przed odkręcaniem się nakrętki lub śruby w trakcie pracy silnika. W tym przypadku do wyboru mamy kilka metod, między innymi zrobienie otworu w łbie i mocowanie specjalnym drutem, możemy również użyć specjalnych podkładek, które po przykręceniu śruby kluczem dynamometrycznym odkształca się, uniemożliwiając jej obrót.
Można również zdecydować się na zastosowanie stożkowatego zakończenia łba, które klinuje połączenie. Zostając przy montażu silnika, w tym przypadku szczególną uwagę należy zwracać na wytrzymałość, nie zawracając sobie głowy odpornością materiału na korozję, gdyż elementy te pracować będą w oleju silnikowym zapobiegającym korozji. Jeśli jednak nie mamy w planach składania silnika i przyjdzie nam dobrać śruby do konstrukcji pracującej pod gołym niebem, warto zwrócić uwagę na śruby nierdzewne, najlepiej pokryte cynkiem. W szczególnie agresywnych środowiskach dobiera się łączniki z materiałów nierdzewnych, dobranych do danego środowiska chemicznego. Nigdy nie warto oszczędzać ani pomijać tak ważnego wyboru, jakim są śruby i łączniki.